Ból biodra – przyczyny i leczenie

Ból biodra jest często spotykaną przypadłością, szczególnie u osób starszych. Może być objawem wielu schorzeń, a poziom jego intensywności będzie się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Ból stawu biodrowego może powstać nagle lub rozwijać się stopniowo w czasie. Dlaczego się pojawia i jakie istnieją metody jego leczenia?

Bóle biodra – najczęstsze przyczyny

Ból biodra może być spowodowany różnymi schorzeniami wpływającymi na staw biodrowy, ścięgna, mięśnie lub otaczającą tkankę. Specjaliści najczęściej wymieniają takie stany jak [1]:

1

Zespół bólu krętarzowego większego

Słaba siła mięśni pośladkowych może powodować nadmierne wykorzystywanie przedniej części biodra, przez co zaburzony jest proces stabilizacji całego stawu. Powoduje to ściskanie tkanek, co prowadzi do bólu biodra znanego jako GTPS. Zespół ten dotyczy szczególnie ścięgien i wypełnionych płynem worków otaczających krętarz większy, który jest wydatną kostną częścią biodra. Ich uraz może powodować ból i tkliwość, szczególnie w nocy.

2

Tendinopatia

Tendinopatie to schorzenia, które odnoszą się do każdej choroby ścięgien. Ścięgna biodra wspólnie pracują nad stabilizacją i wspomaganiem ruchomości bioder podczas codziennych czynności. W związku z tym mogą ulec zapaleniu lub uszkodzeniu z powodu kompresji oraz przeciążenia bez czasu na regenerację. Często również siedzenie ze skrzyżowanymi nogami lub stanie całym ciężarem na jednej nodze może powodować tendinopatię i bóle biodra.

3

Zapalenie kości i stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się sztywnością i bólem biodra, co z czasem może utrudniać wykonywanie podstawowych ruchów i powodować ból. Ten niekiedy jest odczuwalny od pośladów po końce stóp, wpływając w znaczący sposób na mobilność.

4

Przetrenowanie

Intensywne ćwiczenia są powiązane ze zwiększonym ryzykiem bólu biodra. Bóle biodra pojawiają się także w związku ze zmianą częstotliwości ćwiczeń – należy więc pilnować, by w planie treningowym znalazły się dni wolne od wzmożonej aktywności fizycznej.

5

Inne przyczyny

Istnieje kilka innych czynników, które mogą prowadzić do bólu biodra. Do tych najbardziej znaczących zaliczają się:

 • Wiek – zarówno choroba zwyrodnieniowa stawów, jak i zapalenie kaletki krętarzowej są częstsze u osób starszych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kobiety po menopauzie są bardziej narażone na ból biodra postępujący z wiekiem [2];
 • Nadwaga i otyłość – zwiększona masa ciała zmusza stawy i ścięgna do wzmożonej pracy, przez co zużywają się one szybciej;
 • Uraz – ból stawu biodrowego niejednokrotnie łączy się z wypadkami, takimi jak upadki czy uderzenia.

Leczenie bólu w biodrach

W początkowym etapie lekarz specjalista zawsze zaleci nieinwazyjne metody leczenia, które często okazują się wystarczające do tego, by zregenerować uszkodzony obszar. Nawet niewielka zmiana nawyków czy stylu życia może spowodować, że ból stawu biodrowego nie będzie się powtarzał. W przypadku niegroźnych schorzeń zaleca się ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni bioder, ud, miednicy i pośladków. Dodatkowo zmiana dotychczasowej pozycji do spania może również pomóc złagodzić ból biodra.

Gdy takie drobne zmiany nie pomogą, lekarz może zaproponować terapię polegającą na [3]:

 • przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które pomagają zmniejszyć ból stawu biodrowego i kontrolować stan zapalny;
 • nakładaniu lodu na biodro po wysiłku, aby zmniejszyć dyskomfort i obrzęk;
 • użyciu poduszki termicznej lub butelki z gorącą wodą na dotkniętym obszarze;
 • wstrzyknięciu kortykosteroidów;
 • masażu wykonanego przez fizjoterapeutę;
 • operacji chirurgicznej.

Ostatnia opcja zarezerwowana jest wyłącznie w przypadku groźnych schorzeń lub uszkodzeń, których nie można cofnąć lekami czy rehabilitacją. Istnieje wiele zabiegów, które mogą zniwelować bóle biodra i poprawić ich ogólny stan. Niektóre z nich polegają na wprowadzeniu dodatkowych stabilizatorów, w innych głównym celem jest wycięcie tkanki, która uciska na nerw.

Podsumowanie

W niektórych sytuacjach ból biodra jest nie do uniknięcia i jest naturalną częścią procesu starzenia. Umiarkowane ćwiczenia w odpowiednim obuwiu i utrzymanie zdrowej wagi pomagają chronić kości i stawy. Jeśli ból biodra nie ustępuje po kilku dniach, należy udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie leczenie.

Bibliografia:
 1. McMahon P. Medycyna Sportowa. Współczesne Metody Diagnostyki i Leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010:185
 2. Jasik A et.al. Bóle stawów u osób w wieku podeszłym. Postępy Nauk Medycznych 2011;XXIV(5):402-409.
 3. Nalazek A et.al. Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01):333-338