Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie

Ból nadgarstka jest często spotykaną dolegliwością, która może pojawić się niezależnie od wieku, kondycji czy stylu życia. Ma wiele różnych przyczyn a część z nich obejmuje predyspozycje genetyczne lub z pozoru niegroźne urazy. Nadgarstki odgrywają istotną rolę w podstawowych ruchach, więc gdy pojawia się w nich ból, może on uniemożliwić normalne funkcjonowanie i przełożyć się na komfort życia danej osoby.

Co powoduje ból nadgarstka?

Ból nadgarstka może wystąpić z wielu powodów, począwszy od zwykłego zmęczenia czy przeforsowania, przez stan zapalny, na innych, poważniejszych chorobach skończywszy. Zwykle jego główną przyczyną są urazy – zmiażdżenie nerwów nadgarstka może objawiać się bólem. Warto również wspomnieć o takich schorzeniach jak:

1

Zespół cieśni nadgarstka

Rozwija się, gdy więzadło pogrubia się i uciska nerw. Przyczynia się to nie tylko do bólu, lecz także do drętwienia i osłabienia ręki. Ta choroba jest bardzo często przyczyną wykonywania powtarzalnej pracy polegającej na podnoszeniu lub używaniu sprzętu, który wprowadza dłoń w wibracje (np. wiertarka lub kosiarka) [1].
Ważne! Osoby otyłe, z cukrzycą lub zapaleniem stawów są bardziej narażone na pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka.

2

Zapalenie kości i stawów

Zwyrodnienie stawów powoduje ich zapalenie i występuje wtedy, gdy chrząstka pokrywająca kości zużywa się. Pojawia się najczęściej u osób w średnim lub starszym wieku oraz u osób z rodzinną historią tej choroby.

3

Reumatyzm

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, w której zdrowe tkanki są rozkładane przez układ odpornościowy organizmu. Może obejmować wiele stawów, w tym też te ulokowane w nadgarstku.

4

Choroba De Quervaina

Choroba De Quervaina powoduje, że ścięgna i ich okrycia ulegają zapaleniu i obrzękowi. Dokładna przyczyna jej pojawiania się nie jest znana, ale często wiąże się z urazem w obszarze nadgarstka. Objawy obejmują: uczucie ocierania się kości wewnątrz nadgarstka, ból, obrzęk i osłabienie wzdłuż przedramienia i kciuka [2].

5

Zapalenie ścięgna nadgarstka

Zapalenie ścięgna nadgarstka może wystąpić wtedy, gdy ulega ono niewielkim uszkodzeniom, przez co staje się podrażnione i zaognione. Stan ten pojawia się zwykle w wyniku powtarzających się ruchów nadgarstka.

6

Torbiel zwojowa

Wypełnione płynem torbiele tkanek miękkich to kolejna z możliwych przyczyn bólu nadgarstka. Mniejsze cysty często bolą bardziej niż duże, a jednocześnie trudniej je zidentyfikować.

7

Skręcenie nadgarstka

Jest ono zwykle spowodowane upadkiem i wygięciem nadgarstka do tyłu, gdy ręka uderza o podłoże. Ten ruch powoduje nadmierne rozciągnięcie więzadła.

Objawy bólu nadgarstka

Zarówno objawy, jak i poziom bólu mogą się różnić w zależności od przyczyny. Niektórzy ludzie opisują ból jako tępy i chroniczny, inni mogą odczuwać ostry ból, który przeszywa całą dłoń. Jego lokalizacja również nie jest jednoznaczna i niekiedy promieniuje aż do łokcia lub palców. Oprócz bólu mogą pojawić się też inne objawy, np.:

 • obrzęk,
 • zasinienie,
 • drętwienie,
 • mrowienie,
 • osłabienie dłoni,
 • chwilowy brak czucia w palcach,
 • sztywność,
 • problemy z chwytaniem przedmiotów.

Początkowo ból może występować tylko podczas wykonywania niektórych czynności. Z czasem, gdy stan się pogarsza, ból może pojawiać się także w chwilach spoczynku.

Leczenie bólu nadgarstka i profilaktyka

Leczenie bólu nadgarstka zależy od jego przyczyny i stopnia nasilenia. Początkowo zwykle stosuje się najmniej inwazyjne metody terapii, które obejmują:

 • odpoczynek – w przypadku niewielkich stanów zapalnych przeważnie wystarczą zimne okłady i zrezygnowanie z wykonywania obciążających ruchów;
 • unieruchomienie nadgarstka – w tym celu stosuje się szyny lub sztywne opatrunki, by zminimalizować ściskanie nerwów i ścięgien;
 • ćwiczenia – w zależności od rodzaju bólu nadgarstka może zadziałać aktywność, która rozciągnie i wydłuży mięśnie i ścięgna. W tym wypadku zawsze należy stosować się do wytycznych lekarza lub fizjoterapeuty.

Leczenie chirurgiczne stosuje się wtedy, gdy powyższe metody nie przynoszą rezultatów lub gdy ból nadgarstka wynika z fizycznego uszkodzenia. Rodzaj wykonywanego zabiegu zależy od konkretnej przypadłości – np. przy zespole cieśni nadgarstka polega on na przecięciu więzadła tak, aby nie naciskał na nerw. Operacje są podejmowane w procesie eliminacji, aż do ustąpienia choroby. W niektórych przypadkach konieczna może być po nich fizjoterapia [3].

Bibliografia:
 1. Makowiec-Dąbrowska T et.al. Sposób wykonywania pracy jako czynnik ryzyka zespołu cieśni nadgarstka. Medycyna Pracy 2007;58(4):361-372.
 2. Dębek A et.al. Zmiany patologiczne ręki w badaniu ultrasonograficznym. Journal of Ultrasonography 2014;14:74-88.
 3. Zwolińska J et.al. Skuteczność leczenia fizjoterapeutycznego pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2012;4:428–445